Zapraszamy wszystkich zajmujących się oceną stanu środowiska przyrodniczego (biologów, ekologów, ekonomistów, chemików analityków) do udziału w dniach 24-26 września 2019 roku do udziału w XIV Międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji "Current Environmental Issues-2019".

Głównym celem konferencji jest przedstawienie współczesnych problemów związanych z szeroko pojętą ochroną zasobów przyrodniczych oraz bogactw naturalnych, ich eksploatacji w kontekście ochrony oraz zrównoważonego rozwoju. Prezentowane na konferencji referaty oraz komunikaty będą stanowić punkt wyjścia do dyskusji na temat stanu środowiska w strefach nadgranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów leżących na granicy Unii Europejskiej oraz państw nienależących do Unii, problemów związanych z transgraniczną migracją zanieczyszczeń (szczególnie wód i powietrza) oraz możliwości podjęcia wspólnych inicjatyw mających na celu ochronę cennych przyrodniczo obszarów nadgranicznych.

Konferencja jest platformą do podjęcia międzynarodowej dyskusji pomiędzy naukowcami zajmującymi się ochroną środowiska, ekologami oraz przedstawicielami instytucji państwowych i przedsiębiorstw eksploatujących zasoby przyrodnicze (gospodarstwa rolne, oczyszczalnie ścieków, wodociągi) na temat sposobów zapewnienia jak najbardziej efektywnych sposobów ochrony przyrody.

Konferencja ma charakter naukowo-aplikacyjny. Obrady będą odbywać się w następujących sekcjach:

-Problemy ochrony środowiska w obszarach nadgranicznych;

-Biochemia ekologiczna, fizjologia i medycyna;

-Technologie żywnościowe dla zrównoważonego rozwoju;

-Monitorowanie zanieczyszczeń środowiska powietrza i zarządzanie działaniami na rzecz jego ochrony;

-Racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych i oczyszczanie ścieków;

-Racjonalne wykorzystanie zasobów ziemi i rekultywacja terenów zagrożonych;

-Edukacja ekologiczna na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowo planowany jest panel dyskusyjny dotyczący problemów związanych z transgraniczną migracją zanieczyszczeń wód i powietrza oraz sposobów ich rozwiązywania.

Konferencja ta będzie po raz pierwszy miała miejsce w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Wcześniejsze edycje tego wydarzenia były organizowane przez Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janki Kupały w Grodnie (Białoruś).

Adres kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adres do rejestracji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstępny program konferencji:

WTOREK, 24 WRZEŚNIA 2019

09:00-18:00 Rejestracja uczestników

10:00-10:15 Uroczyste otwarcie konferencji

10:15-11:45 Wykłady plenarne:

Prof. Ilia  Zavodnik, Yanka Kupala State University of Grodno, Bielarus

Prof. Bożena Łozowicka,  Institute of Plant Protection, National Research Institute Bialystok. Poland

11:45-12:15 przerwa kawowa

Sesja 1: Transgraniczne problemy ochrony środowiska

12:15-13:45 Wykłady zaproszonych gości:

Prof. Oleg Sozinov, Yanka Kupala State University of Grodno, Bielarus

11.45-17:00 sesja posterowa